Beden Dili Hakkında Her Şey

Bazen yaptığınız söylenmeyen eylemler hakkınızda çok şey söyleyebilir. Hatta onları bilinçli olarak yapıyor veya yapmıyor olsanız bile. Staj görüşmeniz sırasında, zaten en iyisini yaptıklarını yapma konusunda profesyonel olan insanlarla yüz yüze bir görüşmeniz olacak: sizin gibi stajyer olmak isteyenlerin değerlendirilmesi, eleştirilmesi ve gözlenmesi.

Durum böyle olacak şekilde ayarlandıysa, staj görüşmeniz sırasında beden dilinizin oldukça önemli bir rol oynadığının farkında olmalısınız. Bunun nedeni kişiliğiniz hakkında çok şey verebilmesidir. Çoğu işverenin görüşmecilerini nasıl değerlendirdiğinin bir yoludur. Bu nedenle görüşme sırasında beden dilinizin farkında olmalısınız.

Temel olarak iki tür beden dili vardır: olumlu ve olumsuz. Açıkçası, pozitif tipler, hakkınızdaki bazı iyi nitelikleri yansıtan tiplerdir. Bunlar aynı zamanda çoğu işverenin profilinize değer vermeyi düşündüğü kişiler. Bununla birlikte, negatif tipler genellikle zayıf bir kişiliği yansıtan hareketler veya pozisyonlardır.

Bilinçli Olun, Olumlu Olun!

Bilinçli olmak ve olumlu vücut hareketlerine odaklanmak, görüşmeniz sırasında en üst düzeyde olabilir. İşte görüşme sırasında sahip olmanız gereken olumlu vücut dillerinden bazıları.

Sahip olduğunuz en iyi pozitif vücut dili göz temasıdır. Güven ve güveni ifade etmeye çalışıyorsanız, bu çok önemlidir. Bununla birlikte, bunu yapmamalısınız, çünkü bazen rahatsız edici bir ortam oluşturabilir ve fazla aşinalık önerebilir.

Sağlam ve arkadaşça bir el sıkışma da vermek en kolay gözlenenlerden biridir. Çok sert tuttuğunuz zaman, kibirli olarak düşünülebilir. Ancak el sıkışmanız çok gevşekse, bu genellikle kişiliğinizdeki zayıflığı gösterir.

Başka bir iyi vücut dili, çenenizi ayakta tutmaktır. Bu kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak yapılabilir. Dikkatinizi göstermek için başınızı hafifçe eğerek açık dudaklarla birlikte gülümsemeyi deneyin.

Avuçlarınızı görünür kılmak aynı zamanda olumlu tiplerden bir tanesidir. Bunu yapmak işvereninize samimiyetinizi ve açıklığınızı gösterir. Parmak uçlarınıza bir arada dokunmak aynı zamanda bir otorite hissini de aktarabilir.

Kaçınacak Beden Dili

Olumlu beden dilleriniz üzerinde yoğunlaşmanız gerekiyorsa, görüşme sırasında kaçınmanız gereken bazı olumsuz beden dilinin de farkında olmalısınız.

Birincisi, savunuculuğunu iletebileceği için kollarınızı geçmekten kaçınmalısınız. Ayrıca, aşağıya bakma, ayakları hafifçe vurma, ellerinize kafa koyma ve eğri yapma, hepsi sıkıntıyı ifade eden dört büyük no-no’dur.

Görüşme yapan kişinin ayak bileklerinizi kilitleyerek, saçlarınızla oynayarak, kıpırdayarak ya da tırnaklarınızı ısırtarak gergin olduğunuzu görmesine izin vermeyin.

Görüşme sırasında kibir veya aşırı güven göstermemelisiniz. Kendine güvenmek iyidir ama gemiye gitmek kötüdür. Bunu göstermekten kaçınmak için elleriniz başınızın arkasına sıkıştığında çok dik ve hızlı yürümekten kaçınmalısınız. Unutmayın, bir iş görüşmesi içindesiniz ve bu şekilde hareket edebileceğiniz evde değil.

Ellerini kalçalarına koymak ve yumruklarını masaya koymak ve işaret etmek gibi sinirli hareketler yapmak, bir iş başvurusunda bulunduğunda gerçekten kötü bir şey olan saldırganlığı gösterebilir.

Son olarak, burnunuzu veya gözlerinizi ovalamaktan kaçının; bunu yapmak, şüphelinizi ifade edebilir, bu da görüşmecinizin pozisyonu gerçekten isteyip istemediğinizden emin olmadığınızı hissetmesine neden olabilir.

About eva

Check Also

Staj Sırasında Yapılması Gerekenler ve Yapılmayacaklar

Zaten staj yaparken, yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri not almalısınız. Unutmayın, işyeri normal okulunuzdan ...