Lise Stajı Yapmanın Püf Noktaları

Çoğu işveren üniversite öğrencilerinin alanından stajyerlik yapmayı düşünmekle birlikte, birçok lise öğrencisi staj pozisyonlarına da girmeye devam eder, bu da üniversite başvuru formlarını ve gelecekteki özgeçmişlerini daha da etkileyici gösterir. Evet, lise öğrencisinin staj yapabilmesi mümkündür. Öyleyse, eğer birseniz, o zaman burada göz önünde bulundurmanız gereken bazı nedenler var.

Neden Bekleyelim? Farklı ol!

Geleneksel olarak, stajlar kolej sırasında yapılır. Ancak, bugünlerde bir lise öğrencisinin bir tane alması mümkün. Artık uzun süre beklemek zorunda değilsin! Aslında şu an lise staj programlarını sağlayan şirketler var. Çoğu lise öğrencisi, geleneksel kolej stajına hala bağlı kalacaktır, bu yüzden lise almak bir kesinlikle sizin için bir avantaj olacaktır!

Lisede bir tane alarak, diğer öğrencilerden farklı olabilirsiniz. İşin iyi yanı, bu farkını gerçekten de kendi avantajına kullanabilmen. Çoğu kolej, gerçek hayattaki çalışmalarla ilgili her türlü deneyimin, gönüllü veya topluluk çalışması ile birlikte, kabul sırasında büyük bir değeri olduğunu düşünmektedir.

Lisede staj yapmak, seçtiğiniz koleje başvururken kesinlikle size bir ayak uydurur. Ek olarak, zaten bazı iş tecrübeleriniz olduğundan, ana dal seçiminizi daraltmanıza yardımcı olabilir.

Bir lise stajyerinin size sağlayabileceği sayısız fayda vardır, ancak bundan önce bir tanesini nasıl alacağınızı bilmeniz gerekir. Yani burada lise stajyerliği yapma konusunda bazı ipuçları var.

Öncelikler Önce Geliyor

Öncelikle, hangi tür organizasyon veya şirket için çalışmak istediğinizi tam olarak önceliklendirmeli ve bilmelisiniz. Bunu yapmak için ilgi alanlarınıza yansıtabilirsiniz. Onlar neler? Üniversitede ne tür bir ana dalına sahip olmak istediğinizi anlayın. Ayrıca, ne yapmak istediğinizi veya kolejden sonra olmak istediğinizi düşünün. Bu düşünceleri düşünmeye çalışın ve kesinlikle aklınızda bir veya iki şirket sahibi olabilirsiniz.

Ne yapmak istediğinizi tam olarak bilmiyorsanız, sorun değil. Bununla birlikte, özellikle mimarlık veya lisans işletme okulları gibi özel programlarla ilgileniyorsanız, o alanla ilgili staj aramaya çalışmalısınız.

Güzel haberler

Staj yapmak isteyen bir lise öğrencisiyseniz, sizin için iyi haber! Ülke genelindeki şirketler şimdi sizin gibi öğrenciler için daha fazla staj yapma fırsatı sunmaya başlıyor. Microsoft gibi şirketler genellikle uzmanlık stajı sunar. Diğer yerel yönetim, mühendislik, tıp ve hukuk kuruluşları da lise öğrencilerine yaz için ücretsiz staj pozisyonları sağlamaktadır.

Bu iyi haberle, bir tane aramanız artık sizin için zor olmayacaktı. Hangi şirketleri hedefleyeceğinizi bilerek seçtikten hemen sonra, özgeçmişinizi şirketteki belirli bir kişiye hitap eden bir kapak mektubu ile birlikte göndererek başvuru yapmaya başlayabilirsiniz. Çoğu şirketin staj programları için belirli bir irtibat kişisi vardır. Değilse, özgeçmişinizi insan kaynakları departmanına veya çalışmak istediğiniz belirli bir alanda bir yöneticiye gönderebilirsiniz.

İşte bu! Bir lise stajına başvurmanın bu kadar basit. Yani, hala bir tane almaktan şüphe ediyorsanız, ondan alabileceğiniz tüm faydaları düşünün!

About eva

Check Also

Staj Sırasında Yapılması Gerekenler ve Yapılmayacaklar

Zaten staj yaparken, yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri not almalısınız. Unutmayın, işyeri normal okulunuzdan ...