Lise Stajlarında Farklı Alanlar

Bir çok şirket şu anda lise staj programlarını başlattığından, lise öğrencisi olduğunuz için, şimdi istediğiniz herhangi bir alana girişebilir ve staj yapabilirsiniz. Bir lise staj programına girebileceğiniz ortak alanlardan bazıları bilgisayar bilimleri, eğitim, işletme, mimarlık, güzel sanatlar ve müziktir.

Lise Stajının Yararları

Her alan size lise hayatınızı kesinlikle vurgulayacak mükemmel bir staj deneyimi sunabilir. Pozisyonların çoğu ödenmese de, deneyim, size çok eğlenceli getireceğinden emin!

Bir programa girmek, yeni arkadaşlar edinmenin bir yoludur, çünkü çoğu program genellikle grup stajı olarak yapılır. Bu nedenle, sadece arkadaş kazanmakla kalmaz aynı zamanda işbirliği becerilerinizi geliştirirsiniz. Süpervizörünüz veya müdürünüzün size verdiği görevle, diğer insanlarla nasıl ilişki kuracağınızı ve birbirinize nasıl yardım edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, özel ilgi alanınız hakkında daha fazla bilgi edinmenin bir yoludur. Tıpkı diğer tür stajlarda olduğu gibi, işyerinde daha fazla maruz kalmanız ve küçük projelerde yardımcı olmanız gerekir. Genel olarak, alanınız için gereken temel becerileri öğrenebilmeniz için, mentorunuz veya eğitmeniniz olacak bir süpervizöre atanırsınız.

Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayarlara özel bir ilgi duyuyorsanız, o zaman bu alanda staj yapmak kesinlikle faydalı olacaktır. Çoğu program sizi bir arada gruplandırır ve tüm staj süresi boyunca üzerinde çalışabileceğiniz bir proje atar. Programlama becerileri genellikle tercih edilir, ancak, temel kelime işlem ve e-posta gönderme genellikle yeterlidir.

Eğitim

Günümüzde öğretmenlere büyük ihtiyaç var. Bu yüzden lise stajı bu alanda hızlı açılıyor. Bir stajyer olarak, genellikle “öğretmen yardımcısı” pozisyonundasınız veya bir yardımcı öğretmen olarak. Çoğu pozisyon anaokulu çocuklarına eğitim vermeye açıktır. Bütün bu deneyim temel olarak size çocuklarla ilgilenme ve onlar için farklı aktiviteler gerçekleştirme konusunda yardım sağlar.

Kolejde işletme ile ilgili bir kurs almayı planlıyorsanız, bunun için özel bir staj almanız önemlidir. Bu alanda stajyer olursanız, işyerinde de pozlama elde edersiniz. Küçük projelerde ve kağıt işlerinde yardım etmek, burada verdiğiniz olağan görevlerden bazılarıdır.

Mimari

Bu bir staj programı alabileceğiniz bir başka uzmanlık alanıdır. Programınız çoğu zaman alanın temellerini öğrenmek ve bina ya da bina tasarım fikirlerini formüle etmekten ibarettir. Ayrıca şantiyeleri ziyaret ederek ve işlerin nasıl yapıldığını görerek dış mekan işyerinde biraz pozlama yapabilirsiniz.

Güzel Sanatlar

Güzel sanatlar için lise stajı genellikle belirli bir ortama bağlı olarak sınıflandırılır. Bazen grup tarafından tutulurlar. Bununla birlikte, birebir öğrenebileceğiniz bir mentorunuz da olabilir. Resim, eskiz, oyma veya seramik gibi belirli bir ortamda temel becerilerinizi geliştirmek, programınızın ana odağı olacaktır.

Müzik

Tıpkı güzel sanatlardaki stajlarda olduğu gibi, özel enstrümanınıza bağlı olarak müzik stajı da uzmanlaşacaktır. Temel bilgileri öğrenmek veya sahip olduğunuz becerilerle daha da geliştirmek, bu alandaki programların odak noktasıdır.

About eva

Check Also

Staj Sırasında Yapılması Gerekenler ve Yapılmayacaklar

Zaten staj yaparken, yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri not almalısınız. Unutmayın, işyeri normal okulunuzdan ...