Staj Başvuru Formlarını Doldurma Hazırlığı

Staj yapmak isteyen bir üniversite öğrencisiyseniz, büyük olasılıkla sayısız başvuru formunu doldurma deneyiminden geçmek zorunda kalacaksınız. Yapılması çok sıkıcı bir iş gibi görünse de, özellikle de birçoğunu tamamlamak zorundaysan, bunu yaparken dikkatli olmalısın.

Aceleyle bir formu bitirerek erken geçebilmeniz için yapmanın yolu bu değildir. Formunuzun yüzlerce başvuru sahibinden bir kenarı olmasını istiyorsanız, zaman ayırmalı ve içine girdiğiniz her ayrıntıyı kasıtlı olarak izlemelisiniz. Ancak, zaman sizin için gerekliyse, doldurma sürenizi çok daha kısa ve kolay hale getirmek için hazırlık yapılabilir.

Yolunuza çıkan tüm başvuru formları için önceden hazırlık yapmak istiyorsanız, hatırlamanız gereken bazı ipuçları ve noktalar.

Başlamadan Önce: Talimatlar ve Diğer Önemli Bildirimler

Çevrimiçi veya yazılı olarak bir form dolduruyorsanız çoğu zaman, bir kişinin özelliklerini, iş tanımını ve bazı rehberlik notlarını içeren bir başvuru paketi alırsınız. Formunuzu doldurmaya başlamadan önce bu tür bilgilere dikkat etmelisiniz.

Bazen, kelime sayıları ve son tarihler gibi özel talimatlar vardır. Ek olarak, kişi spesifikasyonu tarafından belirtilen kriterleri yerine getirmeye uygun olduğunuzdan emin olmanız da önemlidir. Birçok kişi, açık bir şekilde, liginden açıkça ayrılan pozisyonlar için başvuruda bulunur.

Bazı başvuru formları ayrıca özel formatlar gerektirir. Yalnızca siyah veya mavi mürekkebi kullanmanız gerektiğini gösteren formlar vardır. Ayrıca, size büyük harflerle veya bütün büyük harflerle yazmanız da gerekebilir. Bu gibi detaylar, büyük veya küçük göründüğü halde önemlidir. Pek çok insan, formları tamamlama heyecanı nedeniyle ilk talimatlara uymadığı için formlarını çöp kutusuna attı.

hazırlıklar

Önceden hazırlık yapmak da daha iyi olurdu. Formun sağlamanızı gerektirebileceğini düşündüğünüz normal bilgilerin farklı listelerini hazırlayabilirsiniz. Halihazırda üniversitenize hem sosyal hem de akademik olarak katıldığınız faaliyetler gibi bilgi, yaygın olanlardan bazılarıdır.

Ayrıca, sahip olduğunuz özel becerileri ne olursa olsun, deneyimleriniz sonucunda geliştirdiğiniz özellikler ile birlikte listeleyebilirsiniz. Ayrıca üniversitedeyken geçirdiğiniz müfredat dışı etkinliklerin bir listesini de yapabilirsiniz. Bu tür bilgileri hazırlamak zaman kazandırıcı olarak size çok yardımcı olabilir.

Araştırma

Bazen biraz araştırma yapmak faydalı olabilir. Başvuruda bulunduğunuz firma ile ilgili araştırma formunu doldurmadan önce deneyebilirsiniz. Bilgi için en kullanışlı ve en kolay kaynak İnternet olacaktır. Ancak, özellikle başvuru ile ilgili özel sorularınız varsa, şirketle doğrudan bağlantı kurabilirsiniz.

Başvuranların yaptıkları ortak hatalardan biri, bir başkası için başvurdukları kurumun kafasını karıştırmaktır. Açıkçası bunu yapmak, başvuru formunuzu doğrudan boşa çıkartabilir, bu yüzden lütfen bu konuya dikkat edin!

Bunlar başvuru formunu doldurmak için hazırlamak için yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı. Ek olarak, gelecekte bu faydalı ipuçlarını kullanabilirsiniz, tamamlamanız gereken formlar artık staj için değil, gerçek iş için!

About eva

Check Also

Staj Sırasında Yapılması Gerekenler ve Yapılmayacaklar

Zaten staj yaparken, yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri not almalısınız. Unutmayın, işyeri normal okulunuzdan ...