Staj Görüşmeniz İçin En İyi İpuçları

Staj görüşmeniz için gerekli tüm hazırlıkları tamamladığınızda, şimdi uygun görüşme sırasında kullanılabilecek bazı ipuçlarına hakim olmanın zamanıdır. Hazırlık baskıyı biraz rahatlatmanıza yardımcı olabilir, ancak görüşmeniz için bazı şeyler yapıp yapmadığınızı bilmek tüm süreci daha az korkutucu ve baskılayıcı hale getirebilir. İşte görüşmenizi sorunsuz hale getirecek en yararlı ipuçlarından bazıları burada.

Getirilen şeyler
 
Görüşme gününüz boyunca getirmeyi unutmamanız gereken birkaç şey var. Getirecek en önemli şey kalem ve kağıt olacaktır. Görüşme sırasında bazı notlar almanız gerekiyorsa, bunu yapabilirsiniz. Ayrıca, bazı formları tekrar doldurmanız gerektiğinde bu da kullanışlı olabilir.

Ek olarak, özgeçmişinizin bir kopyasını ya da tamamladığınız diğer başvuru formlarını da getirmeniz yararlı olacaktır. Bu, çağrılmayı beklerken orada yazdığınız bilgiler hakkında hafızanızı gözden geçirme ve tazeleme konusunda yardımcı olabilir.

Şok Olma

Şirkete bağlı olarak farklı türde röportajlar olabilir. Beklemeniz gereken farklı biçimler var. Bazen basit bir soru sormak bunu yapar. Becerilerinizin veya yeteneklerinizin bazı gösterileriyle karıştırılmış bir dizi test yaptırmanız gereken zamanlar olabilir.

Soru ve cevap oturumu görüşme türleri de vardır. Bunlar genellikle gayri resmi bir ortamda yapılır. Çok resmi bir ortamda yapıldığında, sunumdan panel röportajına kadar değişebilir.

Ayrıca grup çalışması veya yetenek testi olan röportajlarla da karşılaşabilirsiniz, bu yüzden beklenmedik bir şey beklemelisiniz. Bununla birlikte, neredeyse her tür görüşmenin size soracağı gibi görünen bazı baskın olarak sıkça sorulan sorular hala vardır.

Anahtar Sorular

En sık görüşülen sorular listesinin başında gelecek soru “Neden bu şirket için çalışmak istersiniz?” Olacaktır. Görünüşe göre Clich�, ancak bu sorunun görüşme etkiniz üzerinde gerçekten ağır bir ağırlığı var. Bu yüzden dikkatlice düşünülmesi gereken bir şey.

Bir diğeri ise “Neden özellikle bu işe başvurdunuz?” Staj başvurusu yaptığınız için, bu konuya daha fazla tecrübe ve pratik bilgi ve işle ilgili maruz kalma için ihtiyacınız olduğunu belirterek cevap verilebilir.

Bununla birlikte, en sık karşılaşılan iki soru, kişisel görüşünüzü temel alacaktır. Sorular şu: “Role nasıl değer katabileceğinizi düşünüyorsunuz?” Ve “Kendinizi on yıl içinde nerede görüyorsunuz?”. Bu soruları sözlü olarak cevaplayacaksanız, hızlı ve anlamlı bir cevap vermeye çalışın. Ayrıca, cevaplarınızı çok fazla şekerli yapmak, hayır-hayır. Mümkün olduğunca cevaplarınızda gerçekçi olmaya çalışın.

Eğer sizden bu sorular sizden istenirse, uygun hazırlık ve uygulamanızın olması koşuluyla, gerçekten büyük bir problem olmazlardı.

Bunlar röportaj sırasında beklemeniz ve dikkat etmeniz gerekenler. Bunları aklınızda tutmaya çalışın ve sadece kendiniz olun, pürüzsüz bir yelken röportajı deneyimi yaşarsınız!

About eva

Check Also

Staj Sırasında Yapılması Gerekenler ve Yapılmayacaklar

Zaten staj yaparken, yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri not almalısınız. Unutmayın, işyeri normal okulunuzdan ...