Staj Sırasında Yapılması Gerekenler ve Yapılmayacaklar

Zaten staj yaparken, yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri not almalısınız. Unutmayın, işyeri normal okulunuzdan veya evinizden farklı bir ortam. Siz oradayken gerçekten davranmak ve bundan en iyi şekilde yararlanmak isterdiniz. Yani, işte staj sırasında gerekli ve yapılmayacak bazı şeyler.

Tanışma

Staj sırasında, danışmanınızla düzenli bir toplantı yapmaya çalışın. Başlangıçtan itibaren, staj sırasında performansınızı ve ilerlemenizi ne zaman karşılayabileceğiniz ve tartışabileceğiniz hakkında onunla bir program yapmaya çalışın.

Düzenli toplantılar yaparak, amirinize ne kadar iyi ya da kötü olduğunuzu sorma şansınız olabilir. En azından bu şekilde, işyerindeki performansınız ve davranışlarınızla ilgili değiştirmeniz veya sürdürmeniz gereken şeyler hakkında bir ipucunuz olabilir.

Ancak, bu tür oturumlarda bulunacaksanız, hazırlıklı ve eleştiriye açık olduğunuzdan emin olun. Olumlu ya da olumsuz olsun, amirinizin gözlemlerini kabul ederken daima bir spor olun. Bu buluşma seanslarını düşünün, makyajınız tam anlamıyla profesyonel bir meslek haline dönüşür.

Maruz Kalmak mı
 
Stajınızın düzenli kapsamının ötesine geçmek sizin için faydalı olacaktır. Bu gibi fırsatlar ortaya çıkarsa, bunlardan kurtulmamaya çalışın. Bunlar, sektörünüz ve şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinme şansına sahip olabileceğiniz anlardır.

Katılmaya davet ettiğiniz seminerler veya toplantılar varsa, bunun hakkında iki kez düşünmeyin. Gitmek! İster katılmaya davet edilseniz, ister sadece gözlemleyin, bu tür etkinliklerin size sunabileceği birçok fayda var. Bu olaylar sırasında, şirketinizin kim olduğunu ve bunların nasıl çalıştığını ya da diğer insanlarla ilişkilerini görebilirsiniz.

Sormaktan Korkma

Staj sırasında anlayamayacağınız pek çok şey var. Tabii ki, her şey senin için yeni. Bu nedenle, bilmediğiniz veya anlamadığınız bir şey varsa, soru sormakta tereddüt etmeyin. İş yerinizdeki insanlar ısırmaz. Onların büyük kısmı şu anda sizin yerinizden geçti, bu yüzden muhtemelen stajyer olma duygusunu biliyorlar ve yardım etmeye istekli olduklarından daha fazlasını yapıyorlar.

Öğrenmeye Açık Olun

Stajınız sırasında, akademik derslerinizde öğretilmeyen birçok şeyi öğrenebilirsiniz. Burada yeni metodolojileri ve becerileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca daha pratik bilgiler edinirsiniz. Bu, dersten öğrendiğiniz tüm teorileri uygulayacağınız zamandır. Bu yüzden, eğer şefiniz size bir beceri veya teknik öğretirse, çok iyi dikkat etmeye çalışın, çünkü bazen kitaplarınızda yazılanlar sadece gerçek olandan yüzeysel bilgi olabilir.

Akıl hocası var mı

En iyisi, staj yaptığınız şirket veya kuruluştan mentor olmanızın mümkün olması. Staj şefiniz veya başka bir menajer olabilir. Sadece kendinden daha yetenekli ve tecrübeli biri olduğundan emin ol.

Bunlar staj sırasında gerekli olan bazı önemli şeylerdendir. Staj programınızdan en iyi şekilde yararlanmak için not almayı deneyin.

About eva

Check Also

Bilgisayar Bilimleri Lisesi Stajı

Lise stajı artık farklı ilgi alanlarına yayılmış durumda. Lise stajyerlerine çok açık olan bir alan ...