Stajın Gerçekten Sizin İçin Olduğunu Bilmek

Staj programına girmek bir işe sahip olmakla aynı şeydir. Seçtiğiniz alana daha fazla tecrübe ve maruz kalmak için bu tür programları kullanırsınız. Her ne kadar bazı staj türleri kahve içmek ve fotokopi çekmek ve faks çekmek gibi sıradan işleri yapmakla ilgili olsa da, diğer programlar aslında bundan çok daha fazlası.

Stajyer olarak, projelere yardım edebilir, planlama toplantılarına katılabilir veya hatta bir reklam kampanyası geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Bu pozisyonda olma konusunda ne duymuş olursanız olun, bir tanesine başvurmayı aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, bu yolun gerçekten almak istediğiniz yol olup olmadığını bilmeniz gerekir. Birine bile ihtiyacın var mı? Stajın sizin için gerçekten olup olmadığını bilmek için düşünmeniz gereken bazı düşünceler:

Bir Gereksinim midir?

Öncelikle, staj yaptırmanın bir gereklilik olup olmadığını bilmeniz gerekir. Üniversite müfredatınız ana konularınız için bir tane almanızı gerektiriyorsa, o zaman açıkçası, gerçekten bir tanesine girmeniz gerekir.

Böyle bir durumda, ana grubunuzun üst bölümündeki bazı öğrencilerin stajlarını nerede aldıklarını bilmeye çalışın. Bu sizin için çok yardımcı olabilir. Ayrıca, kariyer yerleştirme kolej ofisi veya akademik danışmanınızla kontrol etmeyi deneyin. Sadece bağlantıları yok, aynı zamanda stajyer arayan veya önemli web sitelerine link veren şirketlerin basılı kopyalarını da verebilirler.

Senin alanın

Eğer alanınız eğlence veya spor gibi rekabetçi bir alan ise, staj yapmak kesinlikle sahadaki rekabette üstünlük sağlayacaktır. Bu alanlara girmek çok zordur, özellikle de çalışma ortamında kendiniz pratik yapmıyorsanız. Bazen, öğrencilerin girmesi zor alanlara yönelik iki iş başında eğitim programı bile vardır.

Ana dalınız boyunca, mümkün olan en gelişmiş sınıflara sahip olmanız da daha iyidir. Bu hem seçmeli hem de gereklilikler için geçerlidir. Seçtiğiniz alan hakkında okumaya çalışın ve profesyonel bir derneğe katılmak veya atölye çalışmalarına ve seminerlere katılmak gibi, bağlantı kurmaya başlamanıza yardımcı olabilecek farklı yöntemler ve yöntemler aramayı deneyin.

Gösterimler

Sonra, dürüstçe cevap vermeye çalışın, potansiyel stajyerinizde çalışan insanlar hakkında izleniminiz nedir? Muhtemel çalışma arkadaşlarınız, sizi küçültmek yerine sadece size ciddi görevler vermek yerine kariyerinizi ve eğitim hedeflerinizi desteklemelidir. Becerilerinizden emin olsanız bile, sizinle konuşurken ya da yeteneklerinizden şüphe ediyorlarsa, muhtemelen orada çalışmak istemezsiniz.

Anlamsız mı?

Potansiyel işvereniniz için ne tür iş veya işler yapacağınızı da bilmelisiniz. Bir noktada ya da başka bir yerde, herkes kopya çıkarmak, posta ayırmak ve dosyalamak gibi eğlenceli olmayan işleri yapmakta zorlanmalı. Öte yandan, bunun tüm staj deneyiminizin vurgusu olmasını istemezsiniz. Görevler sizden gerçekten beklenenden daha kolay görünse de, gerçek bir mesleğiniz olduğunda kullanacağınız becerileri uygulama fırsatını kaybedecek olan sizsiniz.

Yapmanız gereken eğitim ve geçmiş stajyerlerin yaptığı projeler hakkında sorular sormaktan korkmayın. Staj programları değişmektedir, ancak bu şekilde önümüzdeki birkaç ay boyunca yapacaklarınız hakkında en azından bir genel bakışa sahip olabilirsiniz.

About eva

Check Also

Staj Sırasında Yapılması Gerekenler ve Yapılmayacaklar

Zaten staj yaparken, yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri not almalısınız. Unutmayın, işyeri normal okulunuzdan ...