Uluslararası Stajlar Hakkında Her Şey

“Uluslararası stajyerlik” den bahsederken, pek çok öğrenci büyük olasılıkla başarılı olacak ve daha rahat ve ev konforuna yakın bir şeyler arayacaktı. Biraz stresli görünse de çok fazla hazırlık ve çalışma gerektirse de, nasıl yapılacağını bilirseniz uluslararası bir staj yapmak gerçekten kolaydır.

Uluslararası bir staj programına başvururken göz önünde bulundurmanız ve bilmeniz gereken temel noktalardan bazıları:

Kendine Sor �Neden? �

Öncelikle neden uluslararası bir staj yapmak istediğinizi açıkça belirtmelisiniz. Genellikle, aklınızdan geçen iki sebep vardır. Birincisi, yurtdışında yaşamak istediğiniz. İkincisi, sizi olabilecek en iyi profesyonele yönlendirecek daha fazla iş ve kariyerle ilgili deneyim kazanmak istediğinizdir.

Asıl nedenin ilki ise, o zaman böyle bir programa girmeyi yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Yurtdışında yaşamak istiyorsanız, stajyerlik yerine yurtdışında çalışma fırsatlarını bulabilirsiniz. Bunu yapmak sizin açınızdan daha ucuz ve daha kolay olacaktır. İkincisi sizin sebebiniz ise, doğru seçimi yaptınız!

Nereye Gitmeli?

Uluslararası kariyerlerle, özellikle de uluslararası kuruluşlarla ilişki içinde olan stajların çoğu ABD’dedir. Bu tür programlar, New York veya Washington DC gibi uluslararası aktivitelerin arttığı yerlerde sık sık bulunur. Bununla birlikte, denizaşırı bir konumla birlikte uluslararası bir staj programı almak genellikle mümkündür.

Bir tane almak için ne kadar?

Uluslararası bir programa girmek pahalı olabilir. Bununla birlikte, harcamalarınızı karşılamak için finansal yardım alabilirsiniz. Ayrıca, aslında üniversitenizin sponsor olduğu programlar var; birini almak senin derecene kadar kredi verebilir.

Giderler çeşitli olabilir. Ücretsiz ve akademik olmayan bir staj alacaksanız, yaşam masraflarını göz önünde bulundurun. Masrafların yüksek olması durumunda, bu, bir ücret alma stajı programı almanın yaklaşık aynı değerini, eksi finansal yardım ve kredinin faydalarını ekleyebilir.

Bununla birlikte, bu tür bir program almanın en büyük yararı, sahip olacağınız profesyonelce ilgili deneyim ve gelecekteki kariyer pozisyonları için daha iyi beklentiler olacaktır.

Gönüllülük Hakkında Nasıl?

Başvurabileceğiniz gönüllü pozisyonlar da vardır. Büyük olasılıkla, yurtdışındaki bu gönüllü programlar size kurul ve konaklama sağlayabilir. Bu, ücretsiz bir programa katılmak yerine stajınızı daha ucuz hale getirebilecek bir seçenek.

İyi bir örnek Barış Gücüdür. Kuruluşla iki yıllık bir taahhütte bulunmak zorunda olmanıza rağmen, iyi para ödüyorlar. Ek olarak, eğitim kredilerinizin geri ödenmesi genellikle gönüllü çalışma süresince ertelenir. Gelişmekte olan ülkelerle ilgili bir kariyer yapmak istemeniz durumunda gönüllü olarak pozisyon almak en iyi hareket olabilir.

Ücretli uluslararası staj programları çoğu zaman çok nadirdir. Eğer mühendislik ve işletme alanlarıyla ilgili değilseniz, ücretli bir program bulmak sizin için zor olacaktır.

Uluslararası bir staj almayı planlıyorsanız, bunlar göz önünde bulundurulması gereken hayati önem taşıyan konulardan bazılarıdır. Korkutucu ya da stresli gibi görünse de, kesinlikle bir çok yararı sizi bekliyor.

About eva

Check Also

Staj Sırasında Yapılması Gerekenler ve Yapılmayacaklar

Zaten staj yaparken, yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyleri not almalısınız. Unutmayın, işyeri normal okulunuzdan ...